. . .:www.tabornici.com: . .

Letošní tábor (netábor), vlastně rodinná dovolená vedoucích a jejich dětí.
Příprava nedala moc práce a navíc jsme se dohodli, že se sejdeme až v sobotu na Osice.
My Pražáci jsme vyrazili v sobotu v poledne: museli jsme zabalit, nakoupit a na tábořiště jsme dorazili jako poslední. První přijel Pavel s rodinou okolo druhé hodiny a pak chvilku před námi Tom s rodinou. Po přivítání a se začalo s vyprazdňováním srubu: vyndaly jsme podsady a postavily stany pro nás a ještě pro Elišku, která měla dorazit v neděli. Natáhly jsme plachty a povlékly molitany a kluci s dětmi odešli k rybníku se vykoupat. Večer jsme měli první ohýnek.

Neděle: 10. 7.
Budíček: není
Počasí: hezky, sluníčko

Snídaně: co kdo přivezl .- bábovka, croissanty, rohlíčky
Oběd: guláš, chléb, okurky
Svačina: banány
Večeře: buřtíky

Dopoledne: budování
Odpoledne: koupání
Večer: oheň

Od rána pracujeme, staví se kuchyň, lednice, vsakovačka, jídelna. Tom naklepává kosu a seká plochu pod jídelním placem a úpravy cestiček. Kompletace vodního hospodářství, Martina pumpuje vodu do sudu a napouštíme brutar na teplou vodu. Oběd uvařil Sigi.
O poledním klidu odpočívali hlavně dospělci za dohledu dětí ve stínu lesa. A pak přijela Eliška! Hurrrrááááááááá!!!!
A pronesla legendární větu: ‚ Je to hrozný, nikdo už nechce jezdit do lesa:‘
Když si vybalila, zapojili jsme ji do příprav budování tábora. Svačina byla dobře pověšená na březovém stromu – česání banánů. A po celodenní práci došlo i na koupání v Osice. Pak přišel na řadu oheň a k večeři byly jako tradičně pečené buřtíky. Chvíli jsme poseděli u ohně a pak šly spát děti a posléze i my dospělí.

Pondělí: 11. 7.
Rozcvička: nebyla (když nepočítáme procházku po lese s Kamilem)
Počasí: polojasno

Snídaně: čaj, vánočka
Oběd: polévka nudlová, těstoviny
Svačina: perník
Večeře: chléb, paštika, rajské

Dopoledne: dělání dřeva
Odpoledne: testy, lov antilopy, kolová cesta na koupání
Večer: pantomima

Den jsme začali nečekaným raním budíčkem od Kamila někdy před šestou. Někteří táborníci to už nedospali. Po snídani jsme se pustili do přípravy dřeva, stěhování WC z Loskotova do hustníku. Tomovi se letos povedl luxusní. Všichni jsme to ocenili.
Po snídani se kluci s dětmi pustili do dělání dřeva, Eliška připravovala nástěnku a dávali jsme dohromady odpolední hru lov antilopy. Po obědě a poledním klidu Eliška vyrazila dopředu aby měla před dětmi náskok a ještě musela cestou zanechávat stopu. Zanedlouho jsme vypustili lovce po stopě antilopy. Lovci se vrátili i s ulovenou Eliškou. Po svačině nasedli na kola a jeli se do kempu vykoupat. U večerního ohně se hrála pantomima, která měla velký úspěch. Tomovi přišla smska od strejdy Dana, který milostivě oznámil, že se ukáže ve středu a vydrží do pátku. Přijede návštěva!

Úterý: 12. 7.
Rozcvička: Tom
Počasí: jasno

Snídaně: čaj ovocný, jogurt, rohlík
Oběd: polévka zeleninová, těstoviny s omáčkou
Svačina: tatranka
Večeře: opečený vajíčkový chléb

Dopoledne: závody na kolech, lov zvířátek
Odpoledne: výlet na kolech
Večer: u táboráku

Po snídani a úklidu ve stanech, kluci Pavel s Tomem dodělávají tábor, a my s Eliškou jsme připravily pro děti cyklostezku na kolech. Byla to prověrka jejich zručnosti a dovednosti v ovládání kol. Pak ještě lovci vyrazili na lov zvířátek, která představovaly kartičky s různými obrázky zvířat, která měla různou bodovou hodnotu. Po obědě a poledním klidu odjíždějí táborníci na kolech přes Blato, Klášter, Artoleč, Nová Bystřice, kde se vykoupou v rybníku za městem. Další zastávka je na náměstí – zmrzlina a pivko pro Pavla. Vracíme se přes Albeř.
V kempu se děti s Pavlem koupají. Po večeři byl táborák.

Středa: 13. 7.
Rozcvička: Pavel
Počasí: polojasno, večer prší

Snídaně: čaj, rohlík s medem
Oběd: polévka s kapáním, palačinky
Svačina: ovoce
Večeře: bramborová kaše, šunka, okurka

Dopoledne: hledání zvířátek na louce, oprava jídelního stanu
Odpoledne: lovecký okruh. koupání
Večer: bez ohně

Po rozcvičce, snídani a úklidu stanů vyrážejí děti lovit zvířátka po louce. Chlapi zatím opravují kostru jídelního stanu. Služba v kuchyni smaží palačinky jako divá. Je jich plný hrnec. A protože je brzy hotová jdeme se ještě před obědem vykoupat. Na kolejích jsme se dívali na páru a těsně u vody jsem si zvrtla nohu a málem Verču pustila, když jsme padaly.
O poledním klidu děti mastí karty ve stanu, Pavel se snaží Verču uspat, až usne sám a Verča ho úspěšně hlídá, aby ho nikdo nevzbudil. Eliška vyrazila vyznačit trasu pro lovce Sandru, Patrika a Nikolu. Verča zůstala v táboře a neustále přesvědčovala Pavla, že chce za Nikolou…. K večeru přijel strýček Dan! Cestou potkal naše děti u posedu na louce, kteří putovali a hledali zvířata.
Večer se táborák nekonal, protože začalo pršet a tak Dan hrál na kytaru ve srubu (i přes problém, že ta kytara je moc malá!). Děti šli spát a my ještě chvíli strašili ve srubu.
Pavel nám vyprávěl vtip:
„Já jsem doma někdo. Manželka doma řekne: někdo by měl vynést smetí!“

Čtvrtek: 14. 7.
Rozcvička: Eliška rozházela po louce zvířátka
Počasí: brzo ráno slunečno, táhla fronta – déšť, ale teplo

Snídaně: čaj, rohlík s marmeládou
Oběd: polévka bramborová, rizoto
Svačina: perník
Večeře: překvapení kuchyně

Dopoledne: lovecký okruh
Odpoledne: sbírání šišek, malování, hra na louce
Večer: táborák

Ráno jsem se byla vykoupat ještě před rozcvičkou, která už probíhala za slabého deště. K snídani byly rozpečené rohlíky a housky. Děti si uklidili a Pavel odjel pro vodu k jezeďákům, svezl všechny táborníky ve vozíku ke křížku a poslal je odtud zpátky do tábora. Pavel s vodou přivezl i spoustu dřeva. Děti vyrazili na okruh co postavil Dan s Eliškou.
Po obědě a poledním klidu (pro všechny), Pavel a Tom odjeli do Bystřice nakoupit. Děti sbírali šišky a malovaly obrázky. Další hra je připravena na louce.
Přijeli naši s Matesem. Pavel odjel s Verčou, musel druhý den být v práci. Po večeři byl táborák s kytarou (Dan si stále stěžoval, že kytara je malá), ale přesto hrál celý večer. Děti jsme uložili a s Tomem jsme šli do večerní lázně. A ozval se po letech Martin Staško, že by se za námi zastavil.

Pátek: 15. 7.
Rozcvička: Eliška rozházela po louce zvířátka
Počasí: zataženo, deštivo, zima, odpoledne hezky, vedro

Snídaně: čaj, jogurt, rohlík
Oběd: polévka bramborová, rajská s knedlíkem
Svačina: tatranka
Večeře: topinka, pomazánka

Dopoledne: procházka kolem Osiky
Odpoledne: šifry, cyklovýlet Hůrka – Senotín - Klenová
Večer: oheň

Ráno je zataženo a místo rozcvičky loví děti zvířátka na louce. Potom všichni vyrážejí na cestu kolem Osiky. Po obědě a poledním klidu nás Dan opouští, ale moc se mu nechce.
Naši dopoledne odjeli na výlet do Hradce, ale brzo se vrátili, protože se udělalo vedro. A tak pro změnu vyrazili k vodě. Táborníci odjeli na kolech do Hůrek – Senotína a Klenovou zpátky do tábora. K večeru přijeli Petr s Verčou a Martin se ženou Luckou a synem Matějem. To bylo překvapení. Po večeři u táboráku jsme ukecali Martina, který se taky vymlouval, že už dlouho nehrál, ale přesto jsme strávili při kytaře u ohně dlouho do noci.

Sobota: 16. 7.
Rozcvička: Eliška rozházela po louce zvířátka
Počasí: od rána svítí sluníčko, teplo

Snídaně: chléb, lučina, buchta, kakao
Oběd: špagety ala Pavel
Svačina: meloun
Večeře: bramborová polévka, vdolky

Dopoledne: lovecká stezka
Odpoledne: kolo
Večer: oheň

Náplavy (naši + Verča) byli od rána na houbách, dokonce vstávali ještě dřív než táborníci. A když houbaři přišli z lesa, Mates všechny vzbudil. Po snídani a úklidu vyrazili lovci na lov.
Naši odjeli na výlet do Slavonic. S dětmi a Stašky jsme šli k vodě, cestou jsme se fotili u kolejí a čekali na parní mašinku, kterou chtěl Mates ulovit. Byla naštěstí rychlejší.
Pavel nechtěl s námi k vodě a tak fungoval jako kuchařka, myčka a strážce ohně a tábora.
Po poledním klidu odjeli Stašci a pak cyklisté na výlet do Albeře – Bystřice – Peršlak – Vojířov – Smrčná – Bystřice, koupání v kempu. Páťa skončil už v Bystřici přeletem řidítek se snahou zatlouci hlavou helmu do země. Musela jsem pro něho dojet Pavlovým autem zpět do tábora s bolavou hlavou. Uložili jsme ho do stínu a dávali na něj pozor. Byl pod dohledem! Naštěstí to nic nebylo. Večerní bojovka po odrazkách se strašidly (Sigi + Petr).
Tom prohlásil u ohně ještě než táborníci vyrazili do lesa: ‚ Je jedno jestli jdeš první nebo poslední, stejně tě sežerou!‘ Sany hysterčí a když se vrátila z lesa byla hrdina. Nejvíc si to asi užila strašidla.

Neděle: 17. 7.
Rozcvička: Tom budí, Petr cvičí (to už děti neuvidíme….)
Počasí: od rána jasno, večer se zatáhlo a okolo 21 hodiny začalo pršet

Snídaně: vdolečky, kakao
Oběd: polévka bramborová, kuře na paprice, knedlík
Svačina: meloun
Večeře: grilované klobásky

Dopoledne: sběr šišek
Odpoledne: koupání, maskování
Večer: oheň

Ráno budí Tom táborníky a Petr jim dělá rozcvičku. A neb jak jsme přišli o děti, které Petr protáhl po louce, lese….Moje sestra Veronika pochválila Tomovo ranní kakao, že tak dobré neměla už 20 let. Dokonce Eliška přišla na snídani s úsměvem. Děti po snídani a úklidu ve stanech vyrážejí na hru. A náplavy se chystají k odjezdu. Po obědě zbaběle zdrhli. My se jdeme koupat, hrajeme u vody hry a k večeru soutěž v maskování v lese. Verunka nesnesla zakrytí, hned vylezla. Nikolka byla zamaskována v dolíčku a nalezena v zápětí. Sany a Páťa zavrtáni v hromadě roští, prošmejdili jsme (Pavel a Tom) celý les, okraje lesa a oni uprostřed kousíček od tábora byli…Pak posezení u ohně. Jdeme večer na pivo do kempu Sigi a já.

Pondělí: 18. 7.
Rozcvička: lov zvířátek
Počasí: zataženo

Snídaně: čaj, pečivo, máslo, salám
Oběd: polévka zeleninová, rajská, paprika, knedlík
Svačina: rohlíky s paštikou, jablko
Večeře: krupicová kaše

Dopoledne: batika
Odpoledne: výlet na Landštejn
Večer: oheň

Po snídani a úklidu si děti malují a váží batiku. Tom opět natírá podsady a Pavel seká dřevo.
Jedeme se Sigim nakoupit do Bystřice a zeptat se v lomu na kámen. Děti běhají na čas kolem stromů. Po obědě dospělí ulehli do stanů na polední klid. Sandra sbírá šišky, Páťa s Nikolou počítají odrazky – utekli Verče, která je všude hledala. Eliška dělá šablonu zvířátka na trička pro děti a pak maluje žirafy trika vedoucím. Moc povedené.
Po poledním klidu odjeli kluci s dětmi na výlet na Landštejn (zkušební kolo pro Nikolu, jestli zvládne Slavonice – Blato - Klášter - doleva na vedlejší k bunkrům, po modré na Landštejn a zpět přes Blato cca 17 km. Eliška maluje a já vařím vodu a postupně batikujeme všem trika.
Sigi pokračuje v natírání podsad.

Nejlepší básnička:
Afrika, Afrika má dravá zvířata, která žijí v lese, v poušti, nikoho zde nepokouší.

Úterý: 19. 7.
Rozcvička: Tom
Počasí: polojasné

Snídaně: rohlíky s medem
Oběd: polévka uzená, bramborové knedlíky, špenát, uzené
Svačina: ovoce, perník
Večeře: chléb, vajíčková pomazánka

Dopoledne: cyklozávod, lanová lávka
Odpoledne: výlet na kolech za bizony
Večer: oheň

Ráno koupání před budíčkem. Pavel vstával brzy, zatopil a až potom vstával Tom /ranní ptáče – za mlada). Má dnes narozeniny. K snídani jsou rozpečené rohlíčky – z pekárny. Pak děti mastí karty. Je postaven závodní okruh – jízda na kolech. Přechod přes lanovou lávku přes potok. Pavel odešel do lesa a za chvíli ho Verča začala shánět. Po obědě a poledním klidu zase děti mastí karty. Pak nastává operace: Verča má klíště. Odpoledne cyklisté odjíždějí na výlet za bizony. Klenová – Rožnov – bizoní ranč – Blato cca 19 km.
Cyklisté odjeli a Eliška vyrábí hru – roztahovačku (známá jako Twister) a já uklízím ve srubu a pak vyrábím Tomovi dort a k večeři pak připravujeme švédský stůl k posezení u ohně.
Verča má pusu celou od lučiny. Děti složili Tomovi přání k narozkám. Eliška dokonce hraje na kytaru. Slavíme dlouho do noci.

Středa: 20. 7.
Rozcvička: nebyla – rychlé vstávání
Počasí: zataženo, větrno

Snídaně: jogurt, rohlíky, čaj
Oběd: picca
Svačina: ovoce
Večeře: knedlíky s vajíčkem, kyselá okurka

Dopoledne: výlet mašinkou do civilizace
Odpoledne: v Jindřichově Hradci
Večer: oheň

Ráno jsme chtěli původně na výlet na kolech do Slavonic, ale počasí nám nepřálo a tak jsme se rychle nasnídali a vyrazili na vlak z Hůrek do Jindřicháče. Cesta po kolejích zvesela ubíhala, Tom lovil signál na mobilu a neustále volal …slyšíš mě, slyšíš mě….. a nic. Neslyšel, špatný signál. V Jindřichově Hradci jsme šli nejdřív do bazénu, kde jsme vyzkoušeli všechny atrakce: řeku, vířivky, tobogán i vlnovku na venkovním bazénu. Pak jsme si dali k obědu piccu a rozchod po městě. Kluci se těšili do army shopu.
Sešli jsme se na nádraží a nastoupili na parničku. Měli jsme dokonce dvě parničky (jedna byla po opravě a ta druhá jela pro jistotu). Jeli jsme neuzavřeným vagónem, takže byla celkem zima a chvílemi takový vítr, že vlály Tomovi vlasy, tak že musel mít čepici. Vystoupili jsme v Albeři a přes kemp a po kolejích jsme doťapkali do tábora. Druhá parta Verča, Niky, Pavel a já jsme šli z kempu lesem. Večeře byla rychlá a děti si pak hráli u stanů na psy a koně. A u táboráku se hrála roztahovačka. Děti jdou spát a my pak pálíme bordel …. Nakonec zalézáme i my protože začíná pršet.

Čtvrtek: 21. 7.
Rozcvička: není
Počasí: od rána leje a leje, posléze zataženo

Snídaně: tvarohové buchtičky, kakao
Oběd: polévka zeleninová, sladké těstoviny
Svačina: ovoce
Večeře: vaječnice, chléb

Dopoledne: pracovní
Odpoledne: boj o přežití
Večer: oheň

Plánovaný výlet na kolech do Slavonic zase překazilo počasí. Od rána leje a leje a tak děti vstávají až na snídani, po ní uklízí a hledají zvířátka. S Eliškou hrají pohádkového milionáře.
Pavel v lese kácí soušky, Verča nechce pochopit, že za ním nemůže, vzteká se a chce tatínka...
Tom štípá polínka dokud mu nedojdou. Pavel skládá dřevo, Verča mu pomáhá nebo spíš překáží, ale drží se ho jako klíště. Nikola oběd nechce a tak ho nenápadně vyhazuje do vsakovačky, ale bohužel jsme ji viděli. Smůla! Po obědě se sama zapnula myčka (Tom) a umyla všechno nádobí. Paráda! Eliška ho utřela a uklidila. Polední klid byl ve stanech, stále totiž prší. Pomalu však přestává a tak jdeme s Eliškou na houby a houby najdeme. Největší úlovek je nalezen hned za táborem u rybníčka. Velký hříbek a pár malých jinak nikde nic….
Odpoledne probíhá boj o přežití – děti s Pavlem odcházejí do lesa a pokoušejí se rozdělat oheň. Po jejich návratu se Tom ujal výroby večeře – chlebů ve vajíčku. Během kuchtění proběhla soutěž ve řvaní. Z dětí se linuly až neuvěřitelné zvuky (že až uši zaléhaly).
Večerní táborák při kytaře a pak děti počítají odrazky Patrik 25, Nikola 25, Sandra 23 z původních 30 ks a jako obvykle hysterické divadlo skoro všech, že nikdo sám do lesa nepůjde…. Pavel jde s Verčou je posbírat. Verča přišla z lesa bez kalhot….prohlásila prý hovínka a už bylo v kalhotách. Ještě, že nebylo řídké a nedal si jí na cestě za krk. Měl prostě kliku. Z Toma je zatím soptík – pyroman, přikládá na oheň jako bychom měli sedět až do rána a pak jde s dětmi spát. My s Pavlem se snažíme to upálit a tak asi za hodinu jdeme také, protože začíná pršet.

Pátek: 22. 7.
Rozcvička: není
Počasí: zataženo, prší, odpoledne polojasno

Snídaně: rohlíky, marmeláda
Oběd: guláš, chléb, kyselé okurky
Svačina: ovoce
Večeře: pečené brambory, kuřecí plátky

Dopoledne: výlet do Slavonic autem
výlet do Bystřice pěšky a vlakem
Odpoledne: pokladovka
Večer: táborák

Prší a leje….Zase vstáváme do deště. Vylezli dospělí, topí a snídají. Domluvili jsme se, že kluci vezmou děti do Slavonic do podzemí a protože se všichni do auta nevejdeme, uděláme si s Eliškou výlet do Bystřice. A tak jsme po snídani vyrazily v pláštěnkách k jezeďákům vyrovnat se a pak do Bystřice. Chvílemi neprší. Jdeme lesem kolem skautů. V Bystřici má pošta zavřeno a když se vrátíme stejně nikdo nepsal. Při čekání jsme si daly oběd v hospodě na náměstí. Nakoupíme a na nádraží zjistíme, že pára nejede a tak se vracíme lokálkou. Eliška vyráží připravit hru a já se jdu vykoupat a pak začínám vařit. A kluci s dětmi odjíždějí. Mezitím ustal déšť a vykouklo slunce, které vše rychle vysušuje a ohřívá. Parkujeme na náměstí a po zastávce v cukrárně se vydáváme do podzemí. Potom oběd a setkání s Martinou a Kamilem. Ještě výstup na věž (172 schodů). Okolo třetí vyrážíme na Slavonické bunkry – navštívíme řapík s výkladem a prohlížíme si areál. Okolo páté míříme zpět do tábora. Okolo šesté přijíždí Sigi s Mílou a jsme komplet. Večer byl táborák a pak hledání pokladu. Nápovědu k němu jim mohl poskytnout šaman (Míla), ale museli cestou dávat pozor na bludičku – mohla být průvodkyní a nebo také ne. Nakonec se všichni vrátili s pokladem.

Sobota: 23. 7.
Budíček: Kamil asi v 5:00
Počasí: hezky, sluníčko

Snídaně: rohlíky, nutela, kakao
Oběd: guláš, chleba
Svačina: ovoce
Večeře: u Bobase v hospodě

Malý raubíř začal řvát okolo páté hodiny a tak Martina s ním chodila po lese, abychom se my ostatní mohly prospat. A tak se pomalu rozkoukáváme a po snídani začínáme vyhlašujeme výsledky celotáborové hry, bodování, ulovená zvířátka, rozdání diplomů, průkazů lovce a cyklistů. Ještě hromadné focení a je tu konec. Pro Elišku si přijeli rodiče a udílení si ji odvezli. Začínáme pomalu uklízet stany do srubu, stoly a lavičky z velkého stanu. (Pomalu a vláčně hrnul všechno Tom do srubu (pod tlakem). Děti Sandra, Patrik a Nikola byly poslány do kempu pro sladkou papriku do guláše…. Bylo asi třičtvrtě na dvanáct. Děti vyrazily a Sigi začal ochucovat guláš. Ale dlouho se nevracely. Nakonec za nimi vyrazila Martina. Našla je vracející se z Nové Bystřice, protože v kempu papriku neměli. Dostali pochvalu za papriku a vynadáno za to, že šly samy do města. Po obědě drželi polední klid jen Tom s Pavlem. Já coby myčka jsem měla zapnutý program a myla jsem potřebné nádobí. Přijel Míla a tak šel s dětmi házet chleba rybičkám, protože se neměl čeho chytnout, neboť všechno bylo hotovo. Kluci Tom s Pavlem využili toho, že děti jsou zabavené a vyrazili sami na kolo s tím, že se sejdeme v 19 hodin u Bobase v hostinci v Albeři. Sigi se ujal pálení a Míla s dětmi šly na maliny. V půl sedmé jsme vyrazili do hospody. Cestou vypukla bitva mezi dětmi a Sigim, v kempu byla zastávka na prolejzačkách a do hospody U Bobase jsme přesto dorazili první. Kolaři dojeli až skoro za hodinu po nás. Tom byl celý (zelený) … asi žlučník?, dal si palačinky se zmrzlinou a šlehačkou a mazal zpátky do tábora i s Kamilem na kole. Pavel ho po chvíli následoval s Verčou na nosiči, spěchal ji umýt sice nejdřív vyhrožoval rybníkem, ale pak zvítězila v táboře teplá voda. My ostatní jsme v klidu dojedli a do tábora dorazili chvíli po našich cyklistech. Ještě jsme poseděli u táboráku a pak šli načerpat síly na nedělní bourání.

Neděle 24. 7.

Od rána prší, sice drobně, ale stále. Kamil odložil budíček až na sedmou hodinu, pak ale řval o to hlasitěji. Tom uklidil stany, nacpali jsme molitany do Terry a začali rozebírat stany a celty skládali do auta a dřevěné podsady do srubu. Děti pomáhali – pletli se kde se dalo, ale nakonec jsme vše uklidili. Tom s dětmi jeli parničkou z Hůrek do Hradce, kde je Martina později vyzvedla. Ještě jsme zrušili kuchyň, vsakovačku, záchod a vyčistili přehradu. Mílu odvezl Pavel do Hory na vlak do Prahy a my odjeli jako poslední přes Plzeň vyložit všechno mokré – molitany na chatě, celty rozvěsit na půdě a pak také do Prahy. A to byl konec. Tak snad za rok.